praca

taniec007 uks4 strefa005 7 _DSC8414 pasieka_zima_3 team-3373638_960_720 zs1 rozklad bukmacher
preload image preload image

Taneczny Klub Sportowy Rapsodia to organizacja z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie tańca. Zajęcia prowadzi również w Kostrzynie nad Odrą - zapraszamy ! ! !

Rewelacyjnie spisali się podopieczni trenera Norberta Grabarskiego, którzy wzięli udział w XVIII Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej „Futbol na TAK” w Głuchołazach w dniach 13-15 grudnia 2019 roku.

Jesień, jak każdego roku kojarzy się nam, pracownikom Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z jednym, a mianowicie wzmożoną aktywnością marketingowo-promocyjną...

6 grudnia zgromadzili się sympatycy świątecznego biegania. W tym roku niestety pogoda nie rozpieszczała biegaczy a mimo to na starcie zameldowały się tradycyjnie całe rodziny od najmłodszych do najstarszych...

Znamy zmiany w rozkładzie jazdy pociągów, który obowiązywać będzie od 15 grudnia. Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów, który zacznie obowiązywać z dniem 15.12.2019 r. poniżej.

Taka pogoda nie sprzyja przyrodzie, bo nie wchodzi w stan spoczynku. Pszczelarze obserwują ruch pszczół na wylotkach co świadczy o tym, że jeszcze nie są w zwartym typowo jesienno-zimowym kłębie.

Miło nam poinformować, że Kostrzyn nad Odrą został grantobiorcą i otrzymał dofinansowanie w kwocie 83.993,60 zł na realizację projektu „E-aktywni mieszkańcy Gminy Kostrzyn nad Odrą”

Otwarcie nowej siedziby firmy symulacyjnej „Heban” w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kostrzynie nad Odrą oraz Apel Szkolny z okazji Dnia Patrona...

UWAGA! Z dniem 1 stycznia 2020 roku komunikacja miejska zmienia swój rozkład. Tradycyjnie już publikujemy rozkład jazdy kostrzyńskich autobusów...

Legalny bukmacher LVBet odświeżył niedawno swoją stronę internetową. Serwis działa teraz znacznie szybciej oraz ma lepszy, bardziej intuicyjny interfejs.

kssse

Borelioza - możesz się ochronić!

Erythema-motilansBorelioza nie jest jedyną chorobą będącą konsekwencją ukąszenia przez kleszcza. Liczne badania przeprowadzane u osób z rozpoznaną boreliozą potwierdzają także inne choroby odkleszczowe nawet w 30% przypadków. Aby przekonać się, czy nie istnieje zagrożenie jedną z chorób przenoszonych przez kleszcze, nie wystarczy oprzeć się na obserwowaniu pierwszych symptomów lub ich braku ani też na samym badaniu czy wywiadzie lekarskim. Objawy kliniczne zakażeń odkleszczowych są do siebie bardzo podobne, dlatego właściwą drogą jest w tym wypadku pogłębiona diagnostyka laboratoryjna. Więćej w obszernym tekście poniżej.

pexels-433631

Borelioza

Krętkowica kleszczowa, powszechnie znana jako borelioza, jest wywoływana przez zakażenie krętkami z gatunku Borrelia burgdorferi przenoszonymi przez kleszcze. Borelioza jest najczęściej występującą chorobą odkleszczową. Zakażenie jest wynikiem wydzielania śliny oraz zawartości jelita środkowego kleszcza do miejsca jego wkłucia się w ciało. Ślina kleszcza ma zdolność znieczulania skóry ofiary i trzeba pamiętać, że czas pozostawania kleszcza w skórze ma bezpośrednie przełożenie na ryzyko zachorowania człowieka. Ryzyko to jest niewielkie przez pierwszych 48 godzin po ukąszeniu, ale jeżeli pajęczak nie zostanie szybko usunięty, to po 72 godzinach jego pasożytowania zagrożenie silnie wzrasta. Odpowiednio wcześnie wykryta borelioza jest całkowicie uleczalna dzięki zastosowaniu antybiotykoterapii. Im później postawiona zostaje trafna diagnoza, tym większe jest zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego każdorazowo po powrocie z wyprawy na łono natury (i to nie tylko do lasu, ale i na łąkę, a nawet do parku czy na inny zadrzewiony teren miejski) należy bardzo dokładnie obejrzeć swoje ciało. Najlepiej zacząć od sprawdzenia miejsc najpłycej ukrwionych (szyja, pachwiny, pachy, zgięcia kolan i łokci), a także skóry głowy.

W zależności od stadium zakażenia (1 – wczesna miejscowa, 2 – wczesna rozsiana, 3 – późna), borelioza może objąć różne układy i narządy.

 

Diagnostyka

W laboratorium wykonywane są testy pozwalające sprawdzić, czy ukąszenie kleszcza jest groźne dla życia lub zdrowia. Służą temu: badania serologiczne polegające na oznaczeniu przeciwciał boreliozy w klasie IgG/IgM (surowica, PMR) oraz testy potwierdzenia przeciwciał IgG/IgM met. Western-Blot (surowica, PMR). Jeśli pojawią się trudności w podstawowej diagnostyce, wdraża się jej formę zaawansowaną: Borrelia burgdorferi DNA (metoda PCR), krążące kompleksy immunologiczne (KKI), anty Borrelia burgdorferi IgG/IgM met. Immunoblot i test Borelioza CD57.

Jak wspomnieliśmy, borelioza nie jest jedyną chorobą odkleszczową. Wśród innych możliwych następstw ukąszenia przez tego pajęczaka należy wymienić również: babeszjozę, bartonellozę, brucelozę, kleszczowe zapalenie mózgu i anaplazmozę. Choroby te także mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia. Ich szybkie wykrycie pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia, co daje szanse na powrót do pełnego zdrowia.

Czas ma znaczenie

Ponieważ czas od momentu ukąszenia do usunięcia kleszcza ze skóry odgrywa kluczową rolę w procesie zapobiegania rozwojowi chorób przenoszonych przez kleszcze, wartym uwagi sposobem na szybszą i mniej kosztowną diagnostykę jest przebadanie samego kleszcza. Jeśli okaże się, że był on nosicielem krętka z gatunku Borrelia burgdorferi, szybciej będzie można przeprowadzić ukierunkowaną diagnostykę i wdrożyć leczenie. Umożliwia to test sprawdzający obecność materiału genetycznego Borrelia burgdorferi (metoda Real Time PCR).

Kleszcz przeznaczony do badania powinien zostać usunięty przez delikatne wykręcenie ze skóry, bez użycia środków dezynfekujących lub innych substancji (tłuszcz, kosmetyki itp.). Należy umieścić go w sterylnym pojemniczku (służącym np. do pobierania próbek moczu) lub w wyparzonym słoiku. Tak zabezpieczonego kleszcza można przechowywać w temperaturze 4°C przez maksymalnie dwie doby. Jeśli nie ma możliwości dostarczenia go do laboratorium w tym czasie, materiał można zamrozić we wspomnianym pojemniku i wyjąć z zamrażarki tuż przed udaniem się do laboratorium.

Profilaktyka boreliozy

Zapobieganie zachorowaniom na boreliozę związane jest z ochroną przed kleszczami, z zachowaniem szczególnej ostrożności w miejscach potencjalnego występowania kleszczy (odpowiedni ubiór, repelenty odstraszające kleszcze) dokładnym oglądaniu skóry całego ciała po powrocie z terenów gdzie mogą występować kleszcze (las, łąka), a jeśli doszło do przyczepienia się kleszcza do skóry, na możliwie jak najszybszym jego usunięciu. W chwili obecnej szczepionka chroniąca przed zachorowaniem na boreliozę nie jest dostępna.

Jak wykryć zakażenie?

1. Podstawowa diagnostyka polega na wykrywaniu w próbce krwi wytwarzanych przez nasz organizm przeciwciał. Zapytaj w naszej placówce o badania:

2. Inne, bardziej specjalistyczne badania to:

2. Dostępne są również badania genetyczne: Borrelia burgdorferi – metodą PCR kleszcza pobranego ze skóry pacjenta.

Badania można wykonać BEZ SKIEROWANIA OD LEKARZA w każdej placówce sieci laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA.

Jeżeli ukąsił Cię kleszcz nie czekaj na pierwsze objawy infekcji. Wykonaj badania, które w przypadku zdiagnozowania zakażenia, pozwolą na podjęcie leczenia na tyle szybko, aby zapobiec dalszym nieodwracalnym i niebezpiecznym zmianom wywołanym przez chorobę, jaką jest borelioza.

Co musisz wiedzieć?

Borelioza jest w Polsce najczęstszą chorobą przenoszą przez kleszcze. W naszym kraju notuje się rocznie ok. 9-10 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Największe niebezpieczeństwo zakażenia to okres od maja do września.

Nie leczona borelioza jest bardzo groźna – może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań:

  • chorób      stawów
  • serca
  • układu      nerwowego
  • przewlekłe      zanikowe zapalenie skóry
  • a w      ostatnim stadium nawet do przewlekłego zapalenia mózgu i opon mózgowo –      rdzeniowych

Jeżeli ukąsił Cię kleszcz, a mimo to nie masz żadnych niepokojących objawów (zaczerwienie w miejscu lub okolicy ukłucia przez kleszcza, bóle mięśni, złe samopoczucie, stany podgorączkowe), nie znaczy to, że do zakażenia nie doszło.
Borelioza rozwija się powoli i jest trudna do zdiagnozowania bez odpowiednich badań laboratoryjnych. Często osoby ukąszone przez kleszcza zapominają o tym fakcie, a rozwijająca się przez lata choroba daje kolejne, niespecyficzne objawy (np. bóle stawów, ogólne złe samopoczucie, problemy z krążeniem).

 diagnostyka

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

  rap latino
od 6 stycznia, 20:15-21:15
Hala ul. Niepodległości 11 - stadion
 
rap pary
od 8 stycznia, 20:15-21:15
Hala ul. Niepodległości 11 - stadion
   
voovoo
15 marca godz. 19:00
KCK Kręgielnia
wycieczka
29 marca, godz. 20:00 
Park Narodowy "Ujście Warty"
 
zegarki-edwa

AKTUALNE NUMERY

sk9
Samorządny Kostrzyn
Nr 12/2019 - GRUDZIEŃ 2019
 
pl9b
Przekrój Lokalny
Nr 12(82)/2019 - GRUDZIEŃ 2019 
 
virtualnetia

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WARTO ODWIEDZIĆ

Urząd Miasta w Kostrzynie nad Odrą 

 MOSiR w Kostrzynie nad Odrą

kck

Kostrzyński Klub Sportów Wodnych

Klub Żeglarski "Delfin" w Kostrzynie nad Odrą

 Park Narodowy "Ujście Warty"

zew


strefa logo

Invest in The West

 

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo