koronawirus-baner

tatar granice pilka maska droga 4etap dzieci 700x295 rozklad wybory
preload image preload image

Kogo reprezentował Przewodniczący Rady Miasta Kostrzyn nad Odrą Marek Tatarewicz, który zapomniał chyba na ostatniej Sesji Rady Miasta, że nie jest Prezesem Spóldzielni Mieszkaniowej Morena, tylko radnym...

13 czerwca Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. Również obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Polski.

Częściowe otwarcie stadionów dla kibiców - już od 19 czerwca. Fani piłki nożnej będą mogli zająć do 25 proc. miejsc na stadionach. Więcej poniżej...

Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy. Może to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. Dzięki temu chroni siebie i innych.

Chciałbym ogłosić wszem i wobec, że znajdująca się w zasobach Powiatu Gorzowskiego ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego już w ciągu kilkunastu miesięcy zyska nowe oblicze - pisze Andrzej Kail

Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Co się zmieni od 30 maja, a co od 3 czerwca? Warto zapoznać się z nowymi, aktualnymi zaleceniami (źródło: gov.pl/koronawirus/)

decyzją Burmistrza Miasta Kostrzyn nad Odrą, w bieżącym roku szkolnym 2019/2020 wszystkie przedszkola publiczne w okresie wakacyjnym (lipiec, sierpień) będą funkcjonowały i sprawowały opiekę nad dziećmi!

Akademia Futbolu i UKS Czwórka, UKS Nukleon, SKF Olimp, SKF Renschu, Kostrzyński Klub Karate Shotokan z dofinansowaniem w Rządowym Programie "Klub!" Niestety, zawiodła TS Celuloza i UKS celuloza, które nieprawidłowo złożyły swoje wnioski...

UWAGA! Z dniem 22 kwietnia 2020 br. ponownie uruchomiony zostaje zbiorowy transport drogowy na terenie miasta Kostrzyn nad Odrą.

W najbliższych wyborach prezydenckich nie trzeba iść do lokalu wyborczego, by oddać swój głos. Urząd Miasta Kostrzyn nad Odrą odpowiada na najczęściej zadawane pytania.

kssse

"Kostrzyńskie dekady 1960-2010”

Alicja Kaptocz

21 lutego odbył się wieczór autorski Alicji Kłaptocz. Uznana kostrzyńska publicystka i regionalistka  zaprezentowała swoją najnowszą książkę pt. „Kostrzyńskie dekady 1960-2010”. Nie mogło zabraknąć na nim ważnych gości z Burmistrzem Miasta Kostrzyna nad Odrą Andrzejem Kuntem, w-ce starostą Grzegorzem Tomczakiem, w-ce prezesem K-SSSE Romanem Dziduchem czy Przewodniczącym Rady Miasta Tadeuszem Łysiakiem na czele. Lista gości byłaby zresztą bardzo długa, bowiem wśród niemal setki osób na sali było bardzo dużo ważnych dla powojennej historii miasta postaci. Poniżej relacja ze spotkania.

 Andrzej Kunt otwiera spotkanie

Wieczór otworzył A. Kunt słowami: „Spotkaliśmy się dzisiaj na wyjątkowym wydarzeniu, obok którego nie mogliśmy przejść obojętnie. Są Państwo pierwszymi, którzy mogą się zapoznać z książką „Kostrzyńskie dekady 1960-2010”. Jest to wydarzenie wyjątkowe także pod innym względem – rzadko zdarza się bowiem, żeby spotykali się: autor i bohaterowie książki. Zdecydowana większość z nas żyła bowiem w tych czasach, które zostały w niej opisane. Ta książka jest dla nas ważna, bo jest wiarygodna, trwała a co najważniejsze będzie czytana. I będzie czytana nie tylko w Kostrzynie nad Odrą, ale także wszędzie gdzie dotrze.” Po tych słowach głos zabrała autorka, która w ekspresowym tempie „przebiegła” przez 50 lat powojennej historii miasta. Nie mogło zabraknąć także ciekawostek, jak choćby informacja, że na jednym ze zdjęć przedstawiających autobus w tajemniczej torbie zawieszonej na zderzaku znajdowały się… robaki! Tak, robaki, bowiem celem wyjazdu było także wędkowania, a Panie nie chciały się zgodzić aby zawartość torebki jechała razem z nimi. Padło także wiele ważnych informacji o tym, jak zmieniło się miasto w ostatnich dekadach. O zawartości książki przekonają się jednak Państwo najlepiej podczas jej lektury.

Drzewiczanie dla Alicji Kłaptocz

Ważnym punktem spotkania było uroczyste wręczenie książek zaproszonym gościom. Wśród nich byli: syn Ludwika Banaszaka oraz inni goście z Polski, którzy przybyli specjalnie na tą uroczystość. Dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn Ryszard Skałba zdradził „przy okazji”, że już w tym roku być może ukażą się wspomnienia innego Kostrzynianina. Nie zabrakło także gości zza granicy co także świadczy o randze tego wydarzenia – wśród nich znalazł się przedwojenny mieszkaniec miast Klaus Thiel i autor serwisu internetowego opisującego dzieje miasta Andy Steinhauf. Nie mogło obejść się także bez wyjątkowych życzeń dla autorki – specjalny występ przygotował dla Pani Alicji Zespół Śpiewaczy Drzewiczanie którzy na scenę wprowadził najmłodszych adeptów piosenki z Klubu Piosenki Dziecięcej przy KCK.    Pan Tadeusz Kramek zaprezentował swój wiersz, który napisał specjalnie, aby uczcić twórczość Pani Kłaptocz. Podczas podpisywania swojej książki Autorka poza serdecznymi gratulacjami otrzymała także wiele bukietów kwiatów i wyjątkowy prezent od Przewodniczącego Rady Miasta Kostrzyn nad Odrą - wieczne pióro. Pani Alicja Kłaptocz zrewanżowała się obietnicą, że już wkrótce postara się napisać kolejną książkę, żartobliwie stwierdzając przy tym, że to niebezpieczne dawać pióro pisarzowi. Dając bowiem narzędzie daje się impuls do kolejnego wysiłku. Jestem przekonany, że Czytelnicy, w tym również ja, z niecierpliwością będą oczekiwać na kolejną publikację naszej regionalnej kronikarki!

 

Wielki Kronikarz Naszego miasta
autor: Tadeusz Kramek

Znany Kronikarz Kadłubek Długosz
Opisywali Polski Dzieje
Naszą Kronikarkę Alusie K
Każdy w Kostrzynie zna
Ona opisuje Kostrzyńskie Dzieje
Powojenne Nasze Pompeje

Dzięki opisom pani Alusi
wiemy jak było dawniej
i jak dziś być musi

Alusia na Gruzach mieszkała
z pierwszą Grupą Pionierów
do Kostrzyna przyjechała
Woń spalenizny ciemności
Nieraz ze strachem ulice przemierzała
Młoda śliczna dziewczyna
życie w tym zniszczonym Mieście zaczyna

Przez to bohaterką się staje
Wiążę życie z Kostrzynem
w tym zniszczonym Mieście zostaje
Po ukończeniu Szkoły
w KZP pracuje długie lata
Bakcylem Historii Kostrzyna
zaraził Ją Jej Tata

Dzięki naszej Alusi
wiemy jak po wojnie tu było
jak tym pierwszym Pionierom
w naszym Mieście się żyło

Dziś za te Opisy
dzięki Jej składamy
Całujemy rączki
Kwiaty jej wręczamy

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WARTO ODWIEDZIĆ

Urząd Miasta w Kostrzynie nad Odrą 

 MOSiR w Kostrzynie nad Odrą

kck

Kostrzyński Klub Sportów Wodnych

Klub Żeglarski "Delfin" w Kostrzynie nad Odrą

 Park Narodowy "Ujście Warty"

zew


strefa logo

Invest in The West

 

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo