koronawirus-baner

Drzewiczanie na Dożynkach Powiatowych

Drzewiczanie na scenieNiezwykle pracowicie spędził wakacje Amatorski Zespół Śpiewaczy "Drzewiczanie" z Kostrzyna nad Odrą. Masa występów, kilka ważnych nagród i jeszcze więcej zaproszeń to coś, o nie mogło zostać nie zauważone przez organizatorów Dożynek Powiatowych, które odbywały się 26 sierpnia właśnie w naszym mieście. Drzewiczanie błyszczeli, zachwycali i mogli pokazać pełnię swoich możliwości, choć jak zgodnie przyznają, całodzienne występy zmęczyły ich okrutnie. Jednak zarówno oni jak i publiczność są zgodni – byli niewątpliwą wisienką na torcie podczas Dożynek!

Drzewiczanie na scenie

Już od samego rana Drzewiczanie w pełnej gotowości. Oto na Dożynkowej Mszy Świętej witają wiernych pieśniami religijnymi ze swojego repertuaru. Dzisiaj to kostrzyński zespół jest bowiem odpowiedzialny za oprawę liturgii. I kiedy, po przepięknej homilii ks. kan Wojciecha Skóry formuje się korowód, to nasz zespół idzie tuż za delegacjami wszystkich gmin i miast - piękny, kolorowy i radosny z pieśnią na ustach. Mijani ludzie uśmiechają się i machają do nich przyjaźnie, przecież w Kostrzynie nad Odrą znają ich i lubią wszyscy - od małych berbeciów do sędziwych seniorów. I kiedy pochód dociera wreszcie na plac dożynkowy to właśnie Drzewiczanie wchodzą pierwsi na scenę, aby godnie rozpocząć Dożynki Powiatowe. Po części oficjalnej, w której Burmistrz Miasta Andrzej Kunt i Starosta Gorzowski Małgorzata Domagała otwierają imprezę, zespół zachwyca wielokrotnie nagradzanym Obrzędem Dożynkowym, podczas którego rozwijają skrzydła i pokazują pełnię swoich możliwości. Jest więc i chłop i są chłopki, są snopy zboża, a w efekcie trudnej pracy rolnika są i obfite plony. Ziarno, dzięki któremu powstanie chleb, którym już za chwilę podzielą się wójtowie, burmistrzowie i sołtysi z gośćmi przybyłymi na Dożynki. Ziarno, którego woreczki symbolicznie zostaną przekazane dla włodarzy, aby zapewnić obfite plony w następnym roku.

 

 

Teraz jeszcze chwila przerwy dla Drzewiczan, ale już po niespełna godzinie w swoich okolicznościowych strojach, inspirowanych barwami miasta, wychodzą ponownie na scenę. Muszą przecież zaprezentować swój repertuar podczas prezentacji zespołów z poszczególnych gmin, a im przypada przecież zaszczyt reprezentowania Kostrzyna nad Odrą. I tak jak już wiele razy wcześniej, porywają publiczność do tańca przy swoich największych przebojach, wśród których nie może zabraknąć „Kielicha białego wina” czy wspaniale zaaranżowanej „Karczmareczki”. Owacja na stojąco jest chyba największą nagrodą dla zespołu, który tak pięknie od samego rana wpisuje się w imprezę dożynkową. I na tym Drzewiczanie nie kończą, bowiem zabawa przy utworach innych zespołów trwać będzie do końca a potem dopiero przyjdzie czas na zasłużony odpoczynek. Nam wypada jedynie podziękować za wspólne chwile i pogratulować wspólnie spędzonych chwil podczas Dożynek Powiatowych w Kostrzynie nad Odrą. Dziękujemy!

 

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo