20 listopada obchodzono w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W związku z tak ważnym dniem, dzieci poznawały swoje prawa podczas zajęć dydaktycznych, uczestniczyły w różnych zabawach ruchowych, dydaktycznych a także plastycznych. W ramach podsumowania, za pomocą projektora wyświetlona została bajka o prawach dziecka, następnie wspólnie odśpiewaliśmy piosenkęi uczestniczyliśmy w zabawie tanecznej. Na zakończenie każde dziecko odbiło na kartce papieru swoją dłoń, a następnie wspólnie ze swoją panią powiesiły pracę na przedszkolnym drzewie Praw Dziecka. Teraz to kolorowe drzewo przypomina nam za każdym razem, że każde dziecko jest wyjątkowe, a jego istnienie ma znaczenie: Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym, że dziecko to także człowiek, tylko że jeszcze mały!
Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z Was – małych i dużych ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie – może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata (Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek).
Miło nam poinformować, że Kostrzyn nad Odrą został grantobiorcą i otrzymał dofinansowanie w kwocie 83.993,60 zł na realizację projektu „E-aktywni mieszkańcy Gminy Kostrzyn nad Odrą” w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa nr III: Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, działanie 3.1: Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych. Naszym Partnerem w projekcie jest Fundacja Wspierania Zrównoważonego Rozwoju Warszawa i Stowarzyszenie Towarzystwo Rozwoju Gminy Płużnica.
20 listopada w Klubie Osiedlowym KCK Burmistrz Miasta Andrzej Kunt spotkał się z Mieszkańcami Osiedla Leśnego. Spotkanie otworzył Przewodniczący Rady Osiedla Edward Boczarski, który powitał zebranych gości i dokonał krótkiej prezentacji osiągnięć ostatniego roku, co zabrało zaledwie kilka minut. Wybrano także nowego członka zarządu, którym została Beata Malinowska (w miejsce Krystyny Ludki-Orzechowicz). Następnie głos zabrał A. Kunt, który przez blisko dwie godziny był do dyspozycji Mieszkańców i poruszył wiele spraw ważnych dla Osiedla Leśnego.
Dzieci z grupy 5 , 5-6 i 6 latków udały się na wycieczkę do Biblioteki Miejskiej „Krasnal”, aby uczestniczyć w zajęciach z robotyki. Dzieci poznały tajemnice kodowania i programowania, miały okazję zobaczyć jak funkcjonuje drukarka 3D. Przy pomocy komputera stworzyli grupową zabawkę. Samodzielnie za pomocą klocków LEGO zaprogramowali działania nowo powstałej zabawki. Poznaliśmy również inne rodzaje drukarek 3D, które wykorzystywane są np. w wyrobach cukierniczych lub w przemyśle budowlanym. Na pożegnanie każde dziecko mogło wybrać sobie breloczek wydrukowany przez drukarkę 3D. Zajęcia były bardzo ciekawe i stanowiły świetne wprowadzenie do świata kodowania i programowania. Teraz już wiemy, że matematyka to nie tylko ważna sprawa, ale także świetna zabawa! Dziękujemy za współpracę oraz za matematyczne ciekawostki.
„Jest taka dobroć, co serce grzeje, przynosi radość i nowe nadzieje. Życzliwych ludzi, życzliwych przyjaciół, radosnych chwil w życiu życzymy”- z takimi życzeniami ulicami osiedla dnia 21 listopada wyruszyły przedszkolaki z PM nr 1 „Pod Topolą” by po raz kolejny uczcić Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Tego dnia ludzie na całym świecie okazują sobie wzajemną uprzejmość by wzbudzić pozytywne emocje i wywołać uśmiech. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day a dzień ten obchodzony jest obecnie w ponad 180 krajach. Jego idea od wielu lat jest niezmienna – uzmysłowienie ludziom, iż wzajemna życzliwość, uprzejmość może zdziałać wiele.
Niezależnie od podwyżek, każdy kierowca powinien zaopatrzyć swoje auto w ubezpieczenie OC. Mimo, że ceny takich polis nie są już tak wysokie jak przed rokiem, to nadal mogą całkiem mocno nadwyrężyć domowy budżet. Jest kilka metod, dzięki którym możemy znacząco obniżyć wysokość składki. Jednym ze sposobów jest skorzystanie ze zniżek innego kierowcy.
W dniu 11 listopada w Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Rokitniańskiej odbyły się obchody z okazji Dnia Niepodległości. Uroczystość rozpoczął koncert Leonida Gnaciuka i Waldemara Stepuka z Ukrainy, podczas którego artyści iw pięknym klasycznym stylu zaprezentowali utwory o tematyce religijnej i patriotycznej, śpiewając w języku polskim, angielskim i po łacinie. Przed licznie zgromadzonymi mieszkańcami swój program zaprezentowali również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kostrzynie nad Odrą, którzy zaprezentowanymi pieśniami i deklamacjami wprowadzili zebranych w świąteczny i patriotyczny nastrój.
Jak co roku, tak i w tym, rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, obchodzona jest w Szkole Podstawowej nr 1 bardzo uroczyście. Pamiętamy o ważnych wydarzeniach, które przyczyniły się do tego, abyśmy mogli uczyć się w wolnym kraju. Uczniowie wspólnie z nauczycielami zaplanowali szereg działań, aby 101. rocznica odzyskania niepodległości była pretekstem, by przypomnieć wszystkim o naszej bolesnej drodze do wolności.
W środę 6 listopada w Przedszkolu w Baczynie, na ręce dyrektora oraz przedszkolnego koordynatora programu Wspierania Zdolności i Talentów „Lubuscy poszukiwacze talentów” realizowanego w Przedszkolu Miejskim nr 2 im. Kostrzyńskich Papierników - Pani Ewa Rawa Lubuski Kurator Oświaty wręczyła Srebrny Laur w kategorii Przedszkoli, za zajęcia II miejsca w propagowaniu działań, na rzecz odkrywania zdolności i talentów dzieci. Ocena realizacji programu obejmowała: sposób przeprowadzenia identyfikacji i diagnozowania uzdolnień, organizację i uczestniczenie w formach wspierania uzdolnień, sposób prowadzenia współpracy z rodzicami, sposób prowadzenia współpracy ze środowiskiem, osiągniecia wychowanków, inne zrealizowane zadania.
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
|
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
|
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956
|
Adres redakcji: Nasz Kostrzyn Os. Słowiańskie 21/2 66-470 Kostrzyn nad Odrą |
Bartłomiej Suski redaktor naczelny redakcja@naszkostrzyn.pl tel. 602 663 913 |
Mariusz Staniszewski redaktor sportowy sport@naszkostrzyn.pl tel. 693 907 200 |
znajdziesz nas w gazecie |