koronawirus-baner

Historia miasta ożywiona!

Ludwik Hecht w KCK19 kwietnia br. wszyscy chętni mogli uczestniczyć w nietypowej podróży w historię miasta. Muzeum Twierdzy Kostrzyn przez ostatnie dwa lata współorganizowało co prawda niemal dwadzieścia wykładów muzealnych, ale w tym roku zmieniły one całkowicie formułę – po części „lekcyjnej” można było dosłownie dotknąć historii. Oto relacja z pierwszej Muzealnej Wycieczki, w której udział wzięło bez mała 50 osób!

  Ludwik Hecht

 

Już sam temat i prelegent byli na tyle ciekawi, że galeria „dacco” w KCK wypełniła się niemal po brzegi. Rzadko bowiem zdarza się, aby o osiągnięciach swoich przodków opowiadali członkowie rodziny. I to nie byle jakiej, bowiem w przeszłość miasta zabrał nas Ludwik Hecht, wnuk najznakomitszego miejskiego architekta, który pamięta jeszcze świetność przedwojennego Kostrzyna  - z wizyt u dziadków w latach ’40 ubiegłego wieku. W swoim wystąpieniu mówił o „Miejskim budowniczym i architekcie Walterze Hecht”, przybliżając jego wkład w kształtowaniu nowego wizerunku miasta w latach ’20 i ’30 XX stulecia. Poznaliśmy także prywatne aspekty z życia kostrzyńskiego architekta, który był odpowiedzialny m.in. za budowę nadbrzeży na Warcie, wyburzenie części umocnień starej Twierdzy, zakup gazowni czy elektryfikacji miasta. Ludwik Hecht z wielką dumą mówił także o innych osiągnięciach swojego dziadka jakim było zaprojektowanie i wdrożenie planów zagospodarowania obecnego Parku Lwa, terenu rekreacyjnego wokół stawiku czy wreszcie Promenady Widokowej Kattewall na Starym Mieście…

 

wycieczka z Ludwikiem Hechtem

 

Jak jednak już wspomniałem w tym roku Muzeum Twierdzy Kostrzyn postanowiło zmienić nieco formułę spotkań z historią. Dlatego też po krótkiej prelekcji uczestnicy udali się do autobusu, aby z jego okien zobaczyć miejsca, które wciąż upamiętniają architekta W.Hechta. Wycieczkę rozpoczęliśmy oczywiście od budynku KCK po czym udaliśmy się na Przystań Pasażerską na Warcie i w okolice Stawiku. Niezwykłe poruszenie wywołał tajemniczy murek, znajdujący się na skrzyżowaniu Sikorskiego i Mostowej, którego tajemnica wciąż czeka na odkrycie - wiadomo tylko, że w roku 1943 służył jako… schowek na łodzie! Ludwik Hecht pokazywał także pozostałości dawnej posiadłości rodzinnej, po której ocalał do dzisiaj jedynie dom zarządcy. Kolejnymi przystankami były: Willa Wagener i Gimnazjum nr1, na przykładzie których referent starał się wytłumaczyć specyficzny styl architektoniczny jego dziadka, wspominał także o chorobliwej wręcz dbałości o szczegóły i jakość, dzięki czemu budynki te stoją do dzisiaj. Ostatnim naszym przystankiem był Park Lwa, w okolicy którego rodzina Hechta podziękowała Muzeum za wkład w badanie przeszłości miasta i życzyła sukcesu przy planowanej restauracji Pomnika Lwa. 

Marcin Wichrowski

Na koniec warto zaznaczyć, że choć nie odbyło się bez potknięć to jednak spotkanie należy uznać za udane - wysoka frekwencja to wszak nie wszystko. Dzięki tłumaczeniu „na żywo” przez dokumentalistę Muzeum Twierdzy Kostrzyn Marcina Wichrowskiego nie istaniała bariera językowa a atmosfera podczas wycieczki była niesamowicie przyjazna. Goście z Polski jak i z Niemiec przyznali jednak, że ta ponad godzinna podróż w przeszłość trwać mogła trochę dłużej, co chyba najlepiej świadczy o tym, że było ciekawie... kto nie był, niech żałuje!

 

Rodzina Hecht w Kostrzynie nad Odrą

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
03-seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
04-zagranica
WRÓCIŁEŚ Z ZAGRANICY?
 
05-kwarantanna
KWARANTANNA
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo