praca

Wydarzyło się w listopadzie 1730 roku CZ.1

Hans Hermann von KattePośród kart historii naszego miasta ta jedna ma kolor najczarniejszy. Gdyby spełniła się wola możnych tego świata „historia została by zapomniana” a świat nie usłyszałby o niej nigdy. Stało się jednak inaczej, kiedy kronikarz Brandenburgii Theodor Fontane przybywa tutaj wiek po wydarzeniach, które odcisnęły tragiczne piętno w życiu Fryderyka II Wielkiego, którego przyjaciel właśnie w murach kostrzyńskiej twierdzy został ścięty. Jaki miałby bieg historii, gdyby do tego wydarzenia nie doszło? 6 listopad 1730 roku i egzekucja porucznika Hansa Hermana von Katte do dzisiaj budzi emocje. Czas na część pierwszą naszej opowieści.

narodziny Fryderyka

AKT I - narodziny króla
Fryderyk Wilhelm IPrusy XVIII stulecia, w przeciwieństwie do choćby ówczesnej Polski, doskonale zdawały sobie sprawę, że kraj bez silnego wojska nie ma żadnego wpływu na losy wojen. Niepokoje, które wstrząsały Europą były zapowiedzią kolejnego konfliktu, w którym Prusy tym razem nie chciały być tylko obserwatorem. Dlatego właśnie Fryderyk Wilhelm I zaczął budowę potęgi militarnej swojego królestwa. Król gardził edukacją, blichtrem dworu i dyplomacją. Uważał, że wszystko należy podporządkować sprawom wojskowym i dlatego też nie tylko ograniczył wydatki na dwór, ale przede wszystkim narzucał swoim poddanym takie zwyczaje jak: noszenie munduru wojskowego na co dzień, ciągłe podnoszenie zdolności bojowych swoich oddziałów czy podporządkowanie gospodarki kraju celom budowy potęgi militarnej Prus. Podczas gdy inni królowie epoki budowali okazałe pałace, jego dumą była „armia olbrzymów” - elitarny oddział składających się z niezwykle wysokich mężczyzn, których specjalne umundurowanie (szczególnie czapki) czyniły z nich nadludzi.

Zofi Dorota HanowerskaZofia Dorota Hanowerska była zupełnym przeciwieństwem swojego męża. Często płakała po kątach, kiedy musiała się podporządkować skąpstwu męża w zakresie wydatków na dwór. Musiała, tak jak jej poddani, żyć skromnie, a mąż oczekiwał od niej wyłącznie urodzenia następcy i wpadał w złość, kiedy starła się ingerować w sprawy państwowe. Dzisiaj wiemy, że królowa starała się zbliżyć Prusy do Anglii swoimi działaniami dyplomatycznymi, chcąc poprzez podwójne małżeństwo złączyć dwie największe potęgi militarne tamtego okresu w jednym ręku. Król miał odmienne zdanie a dzieci stały się bardzo szybko narzędziem w rękach rodziców. Królowa była osobą wykształconą i dbała o wykształcenie swoich dzieci, wbrew woli męża, co często powodowało konflikty w rodzinie.
W takich warunkach wychowywał się książę Fryderyk, który przyszedł na świat 24 stycznia 1712 roku w Berlinie. Przyszły król Prus od małego był słabowity, lichego zdrowia i wydawało się, że nie pożyje długo. Król uważał, że nie jest godny być jego następcą, stąd od małego szykanował syna. Nie szczędził mu cierpkich słów czy bicia podczas musztry przy żołnierzach, kiedy się spóźnił. Nie pochwalał także jego zamiłowania do muzyki, starożytności, filozofii, literatury francuskiej czy sztuki, której tak szczerze Fryderyk Wilhelm nienawidził. Oskarżał królową, że to jej wina, że syn jest tak słaby i miał pretensje o to, że go wychowuje na poetę a nie męża stanu. Między ojcem a synem dochodziło więc do coraz bardziej gorszących scen jak ta, kiedy król próbuje swojego następcę powiesić na sznurze od kotary. Tragedia wisiała na włosku...

tu zdecydowały się losy Fryderyka 

AKT II - Fryderyk się buntuje
Podczas gry Fryderyk Wilhelm chciał, żeby syn zajmował się wyłącznie sprawami państwa – książę wolał grać na flecie, czytać zakazane na dworze książki i oddawać się hazardowi, niestosownym do swego pochodzenia zabawom czy wreszcie pisaniu wierszy.Fryderyk II Wielki Król starał się jak mógł zmiękczyć syna. Szczególnie nie lubianym przez księcia obowiązkiem było towarzyszenie ojcu w spotkaniach przy tabace i piwie, gdzie dyskutowano o „nudnych” sprawach państwowych. To prawdopodobnie tam narodził się pomysł, aby niesfornego księcia „oddać pod opiekę” jakiegoś żołnierza z pułku przybocznego króla, który odpowiednio pokierował by jego edukacją. Pomysł ten wydawał się dobry, ale książę wykorzystał ten fakt i przy pomocy matki oraz opiekuna zaplanował ucieczkę do Anglii, gdzie miał prosić o azyl i pobrać się z angielską księżniczką. Ten śmiały plan, w państwie, gdzie każde drzwi miały uszy, nie mógł się jednak udać. Spisek wykryto, a młody Fryderyk nieomal nie zginał od szpady ojca. Ten akt buntu spowodował, że ojciec zemścił się okrutnie - spalił bibliotekę syna, zniszczył jego ulubiony flet i zażądał, aby podporządkował się jego woli. Postanowił także, że gwarantem jego woli będzie kolejny opiekun, na którego wybrano człowieka, który pochodził ze starego, pruskiego rodu. Bunt Fryderyka został więc, zdaniem ojca, surowo ukarany ale opiekun po raz kolejny został wybrany co najmniej nierozważnie. Tak na scenie pojawił się Hans Hermann von Katte, który miał całkowicie odmienić historię Prus, Polski i ówczesnej Europy. W następnym odcinku zaprezentujemy jego postać…

poezja czy sprawy państwa

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

  rap latino
od 6 stycznia, 20:15-21:15
Hala ul. Niepodległości 11 - stadion
 
rap pary
od 8 stycznia, 20:15-21:15
Hala ul. Niepodległości 11 - stadion
   
voovoo
15 marca godz. 19:00
KCK Kręgielnia
wycieczka
29 marca, godz. 20:00 
Park Narodowy "Ujście Warty"
 
zegarki-edwa

AKTUALNE NUMERY

sk9
Samorządny Kostrzyn
Nr 12/2019 - GRUDZIEŃ 2019
 
pl9b
Przekrój Lokalny
Nr 12(82)/2019 - GRUDZIEŃ 2019 
 
virtualnetia

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo