koronawirus-baner

Oddaj głos na Zygmunta Mendelskiego!

Zygmunt MendelskiOd ponad trzydziestu lat Zygmunt Mendelski jest aktywnym działaczem sportowym, związanym wyłącznie z Kostrzynem nad Odrą. W plebiscycie organizowanym przez Gazetę Lubuską pt. „Lubuszanin Roku 2012” zakwalifikował się do ścisłego finału, w którym potrzebuje już „tylko” naszych głosów. O tym, że warto poprzeć jego kandydaturę być może przekona  wywiad, który przeprowadzili dziennikarze  Przeglądu Kostrzyńskiego.

Aby zagłosować wyślij SMS: lubuszanin.13

na numer 72466 (koszt 2,46 z VAT)

UWAGA! w tym momencie "nasz" kandydat zajmuje trzecie miejsce w plebiscycie - wspomóżmy go naszymi głosami! Zakończenie tury finałowej już w czwartek, 28.02.2013 roku - nie czekaj, głosuj już teraz!

 

- Był pan jednym z pomysłodawców powołania do życia nowej drużyny „Celulozy”. Jak wyglądają przygotowania do rundy wiosennej naszego klubu sportowego?

- Nasz zespół walczy od jesieni w lubuskich rozgrywkach „B” klasy. Skład jest oparty wyłącznie na kostrzyńskich zawodnikach, którzy od stycznia rozpoczęli przygotowania do rundy wiosennej. Chłopcy pod okiem trenera, pana Łukasza Kostowieckiego, trenują trzy razy w tygodniu na obiektach sportowych MOSiR-u. Ponadto w najbliższym czasie będą rozgrywali serię meczów sparingowych oraz zwiększą częstotliwość treningów. Po rundzie wiosennej TS „Celuloza” zajmuje drugie miejsce w tabeli, ze stratą trzech punktów do lidera. Wierzę, że zaangażowanie prezesa Towarzystwa Sportowego „Celuloza”, pana Alberta Wawrzyniaka oraz całego zarządu, przyczyni się do sukcesów sportowych tego klubu. Ponadto wsparcie dla drużyny zaoferowała m.in. Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, RAVEN z oddanym na rzecz kostrzyńskiej piłki prezesem Krzysztofem Wojciechowskim, Intermarche Kostrzyn oraz Filius Metal. W najbliższej przyszłości (3 – 5 lat), podstawowym celem nowej „Celulozy” będzie uczestnictwo w rozgrywkach IV ligi. Jestem wielkim zwolennikiem tej drużyny i pomagam jej w miarę swoich możliwości. Pierwszy mecz rundy wiosennej rozgrywamy 6 kwietnia z liderem „Spójnią” II Ośno. Serdecznie zapraszam wszystkich sympatyków piłki nożnej na mecze rundy wiosennej. Wierzę, że w czerwcu cieszyć się będziemy z pierwszego awansu młodego, ambitnego zespołu do wyższej klasy rozgrywek piłkarskich.

 

- Jaka jest sytuacja kostrzyńskiej młodzieży uzdolnionej sportowo?

- Młodzież i dzieci mają w naszym mieście bardzo dobre warunki do uprawiania sportu. Na terenie miasta działają liczne stowarzyszenia sportowe, które rozwijają talenty naszych młodych sportowców w różnych dyscyplinach. Uczniowski Klub Sportowy „Czwórka” dba o rozwój dziecięcej piłki nożnej, UKS „Dwójka” ukierunkowany jest na dziewczęcą piłkę siatkową i młodzieżową piłkę nożną, UKS „Warta” od lat z młodzieżą odnosi liczne sukcesy w tenisie stołowym, a UKS „Jedynka” oraz SKF „Olimp” kształci setkę dzieci i młodzieży w zapasach osiągając znakomite wyniki w Polsce. Śmiało w przyszłość patrzy prezes UKS „Nukleon” Marek Zatylny, gdyż pełne zaangażowanie młodych chłopców uprawiających piłkę ręczną jest już poparte dobrymi wynikami przy stale podnoszonym poziomie sportowym. Cieszę się bardzo, że aktywnie do wszelkich działań włączają się kostrzyńskie przedszkola publiczne i niepubliczne. Propagowanie czynnego wypoczynku wśród najmłodszych, popularyzacja ruchu sportowego oraz współdziałanie w grupie podczas gier i zabaw są podstawowymi celami m.in. corocznej olimpiady sportowej przedszkolaków. Środki finansowe przekazywane przez miasto zapewniają podstawowy tok szkolenia dzieci i młodzieży. Kostrzyn jest liderem w imprezach młodzieżowej spartakiady. Najlepsi zawodnicy mogą kontynuować swoją karierę w większych ośrodkach sportowych, klubach sportowych takich jak np. „Lech” Poznań czy w latach poprzednich KS „Amica” Wronki. W porównaniu z innymi miastami jest naprawdę dobrze. Ościenne miejscowości borykają się z dużym deficytem budżetowym i musiały dokonać sporo drastycznych cięć, które dotknęły także między innymi sporty młodzieżowe. Jest to poważny problem, ponieważ sport od zawsze pełnił konstruktywną rolę wychowawczą. Młodzież pozbawiona dostępu do uprawiania sportu traci sportowe perspektywy i poszukuje nowych sposobów na życie, a takie wybory czasami są bardzo złe i potrafią skomplikować życie młodego człowieka.

 

- Już w kwietniu kolejne Mistrzostwa Polski w zapasach?

- Tak, ale zapaśnicza wiosna w naszym mieście będzie wyjątkowa. Po raz pierwszy w historii będziemy organizować także 83 Mistrzostwa Polski Seniorów. Jest to bardzo prestiżowa impreza, w której wezmą udział czołowi polscy zapaśnicy, łącznie z olimpijczykami, medalistami mistrzostw Świata i Europy. Zawody będą rozgrywane w hali widowiskowej Zespołu Szkół od 26 do 27 kwietnia. Wcześniej będziemy organizować Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Kadetów, które będą rozgrywane także w hali widowiskowej w dniach 5-6 kwietnia. Jest to wielkie wyróżnienie dla naszego miasta, które uhonorują 50-lecie działalności zapasów w Kostrzynie nad Odrą oraz 15-lecie funkcjonowania MOSiR-u. Mistrzostwa Polski Seniorów, jak i „małe mistrzostwa Europy kadetów” będą relacjonowane m.in. przez telewizje ogólnopolską oraz Telewizję Regionalną. Serdecznie zapraszam wszystkich Kostrzynian do śledzenia przebiegu tych dwóch standardowych zapaśniczych imprez, które będą dla naszego miasta wielkim świętem. Pragnę nadmienić, że kostrzyński MOSiR zabiega także o organizację Mistrzostw Polski Juniorek w piłce nożnej.

 

- Będąc radnym powiatu gorzowskiego jaki ma pan wpływ na jego losy?

- W radzie powiatu gorzowskiego jest 19 radnych. Koalicję tworzą radni PO-PSL oraz ugrupowanie „Razem dla Powiatu”. Wspólnie z moimi kostrzyńskimi kolegami, radny Jan Moczulski i radny Janusz Szymczyk oraz radnymi z SLD jesteśmy w opozycji. Z przykrością obserwuję, że w tej koalicji górę biorą czynniki polityczne nad merytorycznymi. Od początku naszej kadencji postanowiliśmy rozwiązać problem zobowiązania powiatu względem pracowników kostrzyńskiego szpitala. Bezskutecznie, pomimo obietnicy starosty i zarządu, każdego roku budżetowego wnioskujemy o zagwarantowanie 1 mln. zł na ten cel. Nasze propozycje budżetowe są regularnie odrzucane przez większość koalicyjną. W ostatnim czasie starostwo sprzedało za 1,3 mln. zł budynki po byłym Zespole Szkół, wraz z gruntem. Zaproponowaliśmy Radzie Powiatu, aby te środki zostały w całości przeznaczone na spłatę zobowiązań pracowniczych, niestety bezskutecznie. Byli pracownicy NZOZ-u mają prawomocne wyroki sądowe na kwotę ok. 6 mln. złotych, które im się po prostu należą. Starostwo wciąż jest „właścicielem” byłego szpitala, którego dług każdego dnia zwiększa się o kolejne 20 tys. zł. Powiat w tej sprawie gra na tzw. „zwłokę”. Każdego roku potencjał finansowy starostwa się zmniejsza. Najprawdopodobniej w przyszłym roku powiatową szkołę ponadgimnazjalną w Witnicy przejmie miasto. Obecnie starostwo nie ma wspólnej koncepcji i strategii na swoją przyszłość. Nasze miasto jest ważnym elementem Starostwa Gorzowskiego. W ostatnich latach starostwo przeprowadziło na terenie Kostrzyna wielomilionowe projekty inwestycyjne. Zmodernizowano m.in. ulicę Szumiłowską i zbudowano Zespół Szkół. Niestety, pomimo że te projekty należały do kompetencji starostwa, pieniądze na te cele pochodziły głównie z innych źródeł, w tym z budżetu Kostrzyna. W takich okolicznościach współpraca ze starostwem jest bardzo skomplikowana i wzbudza wiele wątpliwości.

- Dziękujemy za rozmowę

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo