koronawirus-baner

O Szumiłowie i nie tylko

SzumiłowoW dniu 20 lutego w świetlicy osiedlowej na Szumiłowie odbyło się spotkanie mieszkańców osiedla z przedstawicielami władz miasta reprezentowanych przez burmistrza Andrzeja Kunta, zastępcę burmistrza Zbigniewa Biedulskiego, przewodniczącego rady miasta Tadeusza Łysiaka oraz radnych: Krystynę  Srokowską i Michała Kunta. Na spotkanie zorganizowane przez Zarząd Osiedla Szumiłowo przybyło kilkudziesięciu mieszkańców tej dzielnicy. Zebranie otworzył przedstawiciel Zarządu Adam Strelczuk, który na wstępie przedstawił rezultaty działalności zarządu.

W ciągu ostatniego roku dzięki społecznej pracy wielu mieszkańców, finansowego wsparcia ze strony prywatnych sponsorów oraz dzięki współpracy z władzami miasta Zarząd osiedla doprowadził m. in. do wyremontowania i wyposażenia świetlicy osiedlowej, ogrodzenia placu zabaw, zorganizowania zabawy andrzejkowej, festynu, utwardzenia nawierzchni drogi na ul. Brzoskwiniowej. Mieszkańcy osiedla po otrzymaniu z Urzędu Miasta kostki polbrukowej samodzielnie położyli odcinek chodnika na placu zabaw.

W trakcie spotkania mieszkańcy poruszali szereg problemów  z jakimi borykają się na co dzień. Wskazywano głównie na złą jakość dróg na osiedlu, problemy z melioracją, podtopieniami, brakiem dojazdów i wjazdów na boczne ulice, jak również z brakiem odpowiedniej sygnalizacji poziomej na ul. Szumiłowskiej. Wspólnie z burmistrzem Andrzejem Kuntem debatowano o możliwościach i technikach utwardzenia nawierzchni dróg gruntowych, burmistrz poinformował o planach działań miasta w celu poprawy ich jakości, o pracach melioracyjnych jakie w tym roku rozpoczną się na Szumiłowie oraz o trudnościach z pozyskaniem przez samorządy pieniędzy na budowę dróg osiedlowych.

Osobnym tematem poruszanym na spotkaniu były zmiany jakie wprowadza nowa ustawa o gospodarce śmieciami. Padały pytania dotyczące stawek opłat za śmieci, obowiązków jakie spoczywać będą na mieszkańcach i sposobie gospodarowania odpadami. Szczegółowych wyjaśnień w tej dziedzinie udzielali zastępca burmistrza Zbigniew Biedulski wraz z przewodniczącym Rady Miasta Tadeuszem Łysiakiem. Uzgodniono, iż w najbliższym czasie dojdzie do następnego spotkania na osiedlu, poświęconego głównie reformie „śmieciowej.

Mieszkańców interesowały również tematy dotyczące całego miasta. Burmistrz przedstawił plany inwestycyjne Kostrzyna na najbliższy rok. Poruszył m in. temat budowy żłobka, przebudowy rynku miejskiego, budowy ulic, otwarcia stałej wystawy w muzeum Twierdzy Kostrzyn. Burmistrz zaprosił również mieszkańców do współpracy przy ustalaniu priorytetów inwestycyjnych miasta, na lata  2014-2020.

W tym to bowiem okresie Polska, również Kostrzyn, będą mogły starać się o dofinansowanie unijne, dlatego ważne jest aby do tego czasu władze miasta przy pomocy mieszkańców i po zasięgnięciu ich opinii przygotowały gotowe projekt inwestycyjne. Miasto planuje m.in. budowę systemu ścieżek rowerowych, Przystani Delfin, promenady nadwarciańskiej i rewitalizacji Bastionu Król.

Na zakończenie należy z pełnym przekonaniem stwierdzić, że Osiedle Szumiłowo dzięki społecznej, codziennej pracy ich zarządów i wszystkich mieszkańców są doskonałym przykładem samoorganizacji się mieszkańców i dowodem na to, że w dzisiejszych czasach takie wartości jak troska o dobro wspólne, czy postawa obywatelska nie są w zaniku. Powinno to stanowić wzór dla kostrzynian z innych dzielnic naszego miasta.

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo