koronawirus-baner

Dni Twierdzy za nami

Rekonstrucja historycznaW dniach 31 sierpnia – 1 września w Kostrzynie nad Odrą odbyły się Dni Twierdzy. Ta impreza o charakterze kulturalno-historycznym i edukacyjnym w tym roku gościła na Starym Mieście już po raz czternasty. Organizatorem było Muzeum Twierdzy Kostrzyn, które zaproponowało różnorodny program obchodów święta kostrzyńskiej Starówki.

Było głośno, hucznie ale nie brakowało także atrakcji dla każdego. Jak było? O tym w naszej relacji!

pokaz balistyczny

Tradycją Dni Twierdzy jest, że w tym okresie kostrzyńska starówka staje się domem dla różnobarwnych grup rekonstrukcyjnych. Jest to więc idealna okazja, aby zobaczyć jak w minionych wiekach wyglądała sztuka wojenna. Nie inaczej było i w tym roku. Zobaczyć mogliśmy zarówno walki gladiatorów, jak i pokazy artyleryjskie, prezentacje Żółtego Regimentu Piechoty Gustawa II Adolfa, który bez reszty podbił serca kostrzyńskiej publiczności. W niedzielę mogliśmy być świadkami rekonstrukcji walk z II WŚ, które przygotowało Lubuskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej. Bój o Książęce Ogrody i udział prawdziwego czołgu T34 był niewątpliwie największą atrakcją imprezy, o czym świadczy choćby wysoka frekwencja w trakcie jego trwania.

spacer po wirtualnym Starym Kostrzynie

Dni Twierdzy miały także walory edukacyjne. W trakcie ich trwania można było zobaczyć wystawę „Żołnierze Wyklęci” (Polskie podziemie zbrojne 1939-45-56), wystawę stempli szklanych, czy wystawę miniatur pojazdów konnych. Tę ostatnią można wciąż oglądać w Bramie Berlińskiej. W specjalnie przygotowanym namiocie można było uzyskać informacje na temat trzech twierdz Jana Kostrzyńskiego (Spandau, Pietz i Kostrzyn wraz z Fortem Gorgast) oraz zapoznać się z aktualną ofertą turystyczną miasta. Warto także wspomnieć, że wszyscy chętni mogli zobaczyć jak wyglądało Stare Miasto w czasach jego świetności dzięki wirtualizacji 3D przygotowanej przez IllussionRay.

Odsłonięcie cokołu pomnika Jana

Warto nadmienić, że w sobotę miało miejsce odsłonięcie odrestaurowanego cokołu pomnika margrabiego Jana, który powrócił na kostrzyńską Starówkę po zawirowaniach II Wojny  Światowej. Przy tej okazji Ks. bp płk ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego Mirosław Wola przypomniał postać margrabiego, a dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn Ryszard Skałba przedstawił burzliwe losy pomnika i zapewnił, że już wkrótce na cokole stanie sam Jan. Margrabia (w tej roli Mateusz Głowicki) zapragnął zobaczyć ostateczny efekt, zatem po odsłonięciu przez Przewodniczącego Rady Miasta Tadeusza Łysiaka i dyrektora Muzeum… wszedł na cokół przy dźwiękach kostrzyńskiego hejnału!

Dni Twierdzy 2013 dla dzieci

W trakcie Dni Twierdzy była dostępna także cała masa innych atrakcji: można było własnoręcznie ulepić naczynia z gliny, odbyć lot helikopterem nad miastem, popływać kajakiem po fosie twierdzy, czy motorówką po Odrze. Można było także wziąć udział w trójboju sprawnościowym przygotowanym przez JS 4044 „Strzelec” Pluton Kostrzyn, a najlepsi zostali nagrodzeni cennymi nagrodami. Można było w końcu bawić się przy dźwiękach różnorodnej muzyki i posilić się na stoisku gastronomicznym. Kolejne Dni Twierdzy wprawdzie dopiero za rok, ale zapraszamy już dzisiaj!

 

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo