koronawirus-baner

Kostrzyniak dachował w Witnicy

156-170754W nocy (25 czerwca) , około godziny 2.00 policjanci otrzymali wezwanie do niebezpiecznego zdarzenia w Witnicy. Auto dachowało, zniszczyło płot i wbiło się w znajdującą się na prywatnej posesji altanę. Patrol kostrzyńskich policjantów chwilę po zgłoszeniu był już na miejscu. Nie było tam jednak kierowcy alfy romeo, który tuż po zdarzeniu uciekł. Na szczęście w pojeździe nikogo więcej nie było. Pojawiły się jednak obawy o stan zdrowia kierowcy, który w wyniku dachowania i uderzenia mógł poważnie ucierpieć. Dlatego policjanci szybko zbierali niezbędne informacje.

Czytaj więcej: Kostrzyniak dachował w Witnicy

Laboratorium w Muzeum

muzeum2-vertW Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym w Słońsku trwa urządzanie sal wystawowych. Pojawia się w nich coraz więcej mebli i sprzętu elektronicznego. Laboratorium jest jednym z pierwszych pomieszczeń, w którym wykonawcy rozpoczęli montaż niezbędnego wyposażenia. W strefie laboratoryjnej zwiedzający wzbogacą się o wiedzę, którą wykorzystają podczas wycieczek w Parku Narodowym „Ujście Warty”. Przed wybraniem się w teren warto skorzystać ze stanowiska „Świat przyrody”. Wielu turystów wędrujących po Parku pewnie nie raz słyszało dziwne szczekanie, odgłosy przypominające beczenie owiec czy bulgotanie kojarzące się z gotowaniem zupy. Ta aplikacja rozwieje wątpliwości kto wydaje te osobliwe, a czasami przerażające dźwięki. Dzięki niej użytkownik dopasuje szczekanie do zaniepokojonej sarny, beczenie do kszyka wykonującego swoje godowe tańce, a bulgotanie dobiegające wiosną z płytkich rozlewisk… niech zostanie tajemnicą. Rozwiązanie tej przyrodniczej zagadki będzie czekało w Laboratorium Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego.

Park zaobrączkował gęsi

obr1Na początku czerwca, spacerujący Wałem Północnym mogli zauważyć sieci rozstawione na rozlewisku Warty i tabliczkę „Badania naukowe”. Czas wyjaśnić tę tajemnicę! Wszystkim jest wiadome, że bez piór ptak nie poleci. Niestety ptasie pióra nie są wieczne…. Trzeba o nie dbać, a gdy są już zniszczone – wymienić na nowe. Niektóre gatunki np. ptaki drapieżne gubią po jednym, zniszczonym piórku, a na jego miejsce wyrasta następne. Gęsi, kaczki, żurawie i łabędzie wymieniają wszystkie pióra służące do latania (lotki) jednocześnie. I dzieje się to na przełomie wiosny i lata. Pierzące się osobniki tracą zdolność lotu na kilkanaście dni. I właśnie ten czas wykorzystaliśmy do przeprowadzenia badań naukowych.

Czytaj więcej: Park zaobrączkował gęsi

13 czerwca otwieramy granice

granice

Już od najbliższej soboty 13 czerwca Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. Również obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Polski. Wszystko dlatego, że znosimy wprowadzone w marcu tymczasowe kontrole graniczne na granicach wewnętrznych UE.

Czytaj więcej: 13 czerwca otwieramy granice

Zestaw porad dla typujących boks w zakładach bukmacherskich

boksChociaż w boksie faworyci zazwyczaj wygrywają, to na rezultat walki często mają wpływ detale niewidoczne dla laików gołym okiem. Dlatego też przygotowaliśmy garść porad dla osób zainteresowanych obstawianiem boksu u bukmacherów. Zakłady bukmacherskie towarzyszą walkom bokserskim niemal od zawsze. Wbrew pozorom jednak pięściarstwo nie jest wcale łatwą do rozpracowania dyscypliną, a w pojedynkach dwóch równorzędnych wojowników o sukcesie decydują często detale niewidoczne dla laików gołym okiem. W tekście tym podpowiadamy na co zwrócić uwagę obstawiając boks zawodowy u bukmacherów. Rzecz jasna legalnych bukmacherów, których lista znajduje się tutaj.

Czytaj więcej: Zestaw porad dla typujących boks w zakładach bukmacherskich

Nowe zasady wstępu - Chyrzyno

3082W najbliższych dniach znosimy kolejne ograniczenia związane z zagrożeniem epidemicznym:

Od soboty, 30 maja 2020 r., otwieramy dla turystów plac edukacyjno-sprawnościowy na Czarnowskiej Górce. Przypominamy jednak, że podobnie, jak cała pozostała infrastruktura, plac nie jest dezynfekowany!  

Od 1 czerwca (poniedziałek) siedziba Parku, a więc również wieża widokowa i Przyrodniczy Ogród Zmysłów ponownie otwarte.

Poniżej więcej informacji.

Czytaj więcej: Nowe zasady wstępu - Chyrzyno

W Muzeum trwa aranżacja wystawy...

3075Ośrodek Muzealno-Edukacyjny w Słońsku z zewnątrz wygląda na ukończony, ale w środku cały czas trwają prace nad aranżacją wystawy. Tworzenie od podstaw maszyn edukacyjnych, gier manualnych i multimedialnych to nie lada wyzwanie. Grono ludzi codziennie głowi się nad tym jak urozmaicić turystom pobyt w muzeum. Jednocześnie pamiętamy o tym, żeby przekazywać najistotniejsze informacje o Parku w najbardziej przystępny sposób. Lot balonem to tylko jedno z wielu stanowisk, przy których można dobrze się bawić i pogłębić wiedzę...

Czytaj więcej: W Muzeum trwa aranżacja wystawy...

Znosimy kolejne ograniczenia od 18 maja

3eatpp

Przed nami trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od poniedziałku 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Do tych miejsc dotrzemy szybciej, ponieważ podwyższamy limit pasażerów w transporcie publicznym. Oprócz tego od 25 maja umożliwimy bezpośrednie konsultacje z nauczycielami maturzystom i uczniom ósmych klas oraz opiekę nad uczniami klas 1-3 w szkołach podstawowych. Powoli wracamy do normalnego życia. Jednak nie będzie ono takie jak przed pandemią. Dlatego dbajmy o siebie i bądźmy ostrożni! 

Czytaj więcej: Znosimy kolejne ograniczenia od 18 maja

Kontrola na granicy przedłużona do 12 czerwca

granicaPolska zdecydowała o przedłużeniu kontroli granicznej o następne 30 dni – do 12 czerwca br. Szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał nowelizację rozporządzenia w tej sprawie.

Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) zostaje przedłużona o 30 dni – od 14 maja br. do 12 czerwca br. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Czytaj więcej: Kontrola na granicy przedłużona do 12 czerwca

6 maja otwieramy żłobki i przedszkola

 

2etap

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo