koronawirus-baner

Roboty opanowują Kostrzyn nad Odrą!

zajęcia z robotyki

Miejska Biblioteka Publiczna w Kostrzynie nad Odrą wraz ze Stowarzyszeniem Edukacji Pozaformalnej "Meritum" realizować będzie projekt "GO_PRO!", w ramach którego na terenie 50 placówek  na terenie całego kraju prowadzone będą warsztaty z robotyki na przykładzie konstruowania i programowania kloców LEGO Mindstorm3. Adresatami tej niezwykłej inicjatywy są uczniowie szkól podstawowych i gimnazjalnych a o zaletach wspomnianego programu edukacyjnego mogliśmy posłuchać podczas spotkania informacyjno-doradczego, które odbyło się 28 września w kostrzyńskiej bibliotece.

spotkanie w bibliotece

Rozpoczynając spotkanie Anna Denczew (dyrektor kostrzyńskiej biblioteki) przypominała licznie zgromadzonym gościom o tym, że przygoda z programowaniem biblioteka rozpoczęła już podczas tegorocznych wakacji i obecnie są kontynuowane w każdy wtorek i czwartek. Na sali obecni byli dyrektorzy szkół, kostrzyńscy urzędnicy z burmistrzem miasta Andrzejem Kuntem na czele czy reprezentanci Rady Miasta w osobach Przewodniczącego RM Marka Tatarewicza i Radnej Moniki Sądej z komisji oświatowej. „Zainteresowanie tymi zajęciami wśród kostrzyńskich uczniów szkoły podstawowej jest bardzo duże a obecnie takich zajęć odbyło się już 26 a udział w nich wzięło ponad 200 dzieci. - powiedziała A. Denczew - A ponieważ chcemy rozwijać ta inicjatywę, składamy wnioski o dofinansowanie kolejnych naszych pomysłów. Jednym z tych, do których udało nam się zakwalifikować jest właśnie projekt „GO_PRO!” o którym opowie przedstawiciel Stowarzyszenia Edukacji Pozaformalnej Meritum.” Wiktoria Kroppa, rozpoczęła od rozszyfrowania nazwy programu, pod którym kryje się tworzenie Gminnych Ośrodków PROgramowania. Realizowany jest w bibliotekach w mniejszych miastach, gdzie istnieje ryzyko wykluczenia cyfrowego. Stowarzyszenie wyposażyło także ośrodki w pomocami dydaktyczne, z których najważniejsze są klocki LEGO Mindstroms, dzięki którym można konstruować a następnie programować stworzone roboty. I to od inwencji konstruktora będzie zależeć, czy robot będzie jeździć, używać kilku dostępnych sensorów pozwalających na realizację praktycznych doświadczeń czy realizowanie postawionych przed zespołami zadań. Celem akcji jest uzmysłowienie dzieciom i rodzicom, że programowanie jest nie tylko dla programistów i zaszczepienie bakcyla cyfryzacji od najmłodszych lat. Pozwoli to uzyskać podstawy informatyki, które pozwolą w przyszłości być bardziej konkurencyjnym dzisiejszym uczniom np. na rynku akademickim. Nauka programowania to także umiejętność znajdywania rozwiązań poprzez zabawę. „Do 2015 roku w całej Unii Europejskiej będzie brakowało programistów i informatyków do obsadzenia 700 tys. miejsc pracy. Umiejętność programowania to dużo większe szanse na rynku pracy” – zakończyła prezentację W. Kroppa.

młodzi konstruktorzy

Jak to wygląda w praktyce mogliśmy przekonać się bez problemu, bowiem zaraz po prezentacji zostaliśmy zaproszeni do innego pomieszczenia, gdzie młodzi konstruktorzy z wypiekami na twarzach budowali swoje roboty a następnie, przy pomocy trenerów ze Stowarzyszenia starali się zaprogramować swoje zabawki. Podczas kilku godzin zabawy trenerzy starali się organizować konkursy jak wyścigi robotów czy stawianie przed młodzieżą zadań, które zespoły młodych konstruktorów, oczywiście przy pomocy robotów, musiały następnie wykonać. Uczniowie z gimnazjum chwalili sobie przyjazność całego systemu, bowiem program sterujący umożliwia programowanie praktycznie bez znajomości skomplikowanych instrukcji programistycznych. Program Lego EV3 umożliwia pracę również w czystym kodzie, tak jak na co dzień robią to informatycy na całym świecie  - zdradził nam trener z naszego miasta, który na co dzień prowadzi zajęcia. Na koniec małe podsumowanie naszej wycieczki do kostrzyńskiej biblioteki – w chwili obecnej uczniowie korzystają z 4 zestawów klocków, kilku podstawowych czujników i specjalnego programu. Jeśli uda się uzyskanie statusu Gminnego Ośrodka Programowania, ten stan się zmieni. Całemu przedsięwzięciu są niezwykle przychylne władze miasta z burmistrzem Andrzejem Kuntem  i Przewodniczącym Rady Miasta Markiem Tatarewiczem na czele, którzy w samych superlatywach wypowiadali się o projekcie. Co ciekawe, Anna Denczew zapowiada, że nie zamierza się starać o dofinansowanie z kasy miasta!

 

 

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo