praca

UTW zwiedzał Warszawę

pod pomnikiem Fryderyka Chopina21 kwietnia członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Celem wyprawy było oczywiście zwiedzenie stolicy Polski, ale uczestnicy skupili się nie tylko na unikatowych zabytkach, ale także poznali bogatą historię tego pięknego miasta ale również i całego kraju. Kilkudniowy pobyt w Warszawie nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie Miasta Kostrzyn nad Odrą i Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. O tym, co udało się zobaczyć słuchaczom UTW rozmawialiśmy z przewodniczącą Krystyną Budzińską, która opowiedziała nam o tej wycieczce...

 UTW w Warszawie

Z samego rana wyjechaliśmy autokarem z Gorzowa a do Warszawy dotarliśmy około godziny 13. Już pierwszego dnia po chwili wypoczynku rozpoczęliśmy zwiedzanie od Starego Miasta, katedry Św. Jana, Rynku, Barbakanu, zobaczyliśmy też mury obronne, udało nam się chociaż z zewnątrz obejrzeć Zamek Królewski, Pałac Prezydencki czy Uniwersytet Warszawski. Wieczorem organizator wyjazdu zaprosił nas do teatru na sztukę „Żona potrzebna od zaraz”. Zatem na nudę nie mogliśmy narzekać.

 Grób Nieznanego Żołnierza

Drugi dzień upłynął nam na zwiedzaniu Pałacu w Wilanowie wraz z przepięknym parkiem i tutaj muszę powiedzieć, że zaskoczyła nas ogromna ilość zieleni w Stolicy Polski nie tylko w tym miejscu. Po Wilanowie oprowadzał nas zresztą przewodnik, który opowiadał o tym miejscu z wielką pasją ujmując nas swoją opowieścią. Udało nam się również zwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich, które wywarło na nas olbrzymie wrażenie nie tylko nietypowym kształtem budynku ale również tym, że mogliśmy się dosłownie przenieść na żydowskie ulice, gdzie otaczały nas sklepiki, kino żydowski, restauracyjki… a potem zderzone to zostało z historią Holokaustu co było naprawdę wstrząsające. Była to z pewnością niezapomniana lekcja historii.

 Stadion Narodowy

Trzeci dzień naszej wycieczki to zwiedzanie Łazienek, Starej Pomarańczarni, Amfiteatru a także wizyta pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego czy Piotra Wysockiego. Największe wrażenie tego dnia wywarł na nas jednak Stadion Narodowy, który zwiedzaliśmy tzw. trasą piłkarza. Z tarasu widokowego mogliśmy obserwować, jak maszyny przygotowują murawę i muszę tutaj przyznać, że nie spodziewaliśmy się, że ten stadion jest aż taki ogromny! Tego nie da się opowiedzieć - z góry ogromne traktory wyglądały jak zabawki dla dzieci.

 Kolumna Zygmunta

Wycieczkę zakończyliśmy wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik czy Złotych Tarasów. Nie mogło zabraknąć odwiedzin w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie wjechaliśmy na XXX piętro skąd mogliśmy podziwiać panoramę Warszawy. Piorunujące wrażenie wywarły na nas odwiedziny na Cmentarzu na Starych Powiązkach, gdzie pochowano wiele znakomitych Polaków. I tam, wśród grobowców, przepięknych pomników stanęliśmy nagle przed niezwykle skromnym miejscem spoczynku Bogusława Kaczyńskiego. Po obiadokolacji wróciliśmy do Gorzowa Wlkp, skąd pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

biuro

Co? Gdzie? Kiedy?

  rap latino
od 6 stycznia, 20:15-21:15
Hala ul. Niepodległości 11 - stadion
 
rap pary
od 8 stycznia, 20:15-21:15
Hala ul. Niepodległości 11 - stadion
   
voovoo
15 marca godz. 19:00
KCK Kręgielnia
wycieczka
29 marca, godz. 20:00 
Park Narodowy "Ujście Warty"
 
zegarki-edwa

AKTUALNE NUMERY

sk9
Samorządny Kostrzyn
Nr 12/2019 - GRUDZIEŃ 2019
 
pl9b
Przekrój Lokalny
Nr 12(82)/2019 - GRUDZIEŃ 2019 
 
virtualnetia

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo