koronawirus-baner

Nasza wycieczka do Młyna

Nasza wycieczka do MłynaW czerwcu 2016 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Kostrzynie nad Odrą udali się na wycieczkę do młyna, który znajduje się w Słońsku i jest największym starym młynem w naszym regionie. Młyn w tym miejscu pojawił się W czerwcu 2016 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Kostrzynie nad Odrą udali się na wycieczkę do młyna, który znajduje się w Słońsku i jest największym starym młynem w naszym regionie. Młyn w tym miejscu pojawił się już w XV wieku, a obecny budynek pochodzi z XIX wieku, nadal jest wyposażony, zdolny do pracy i cieszy się dużym zainteresowaniem. Rok temu znany, miejski artysta ATM przyjechał z Londynu do Słońska, aby na murach wodnego młyna namalować sowę, która od tamtego czasu zdobi jedną ścianę tego budynku. Film z powstawania tego muralu można zobaczyć poniżej.

 

Nasza wycieczka do MłynaUczniowie po wejściu do młyna byli zaciekawieni znajdującymi się tam maszynami. Każda z nich służyła do wykonywania innej czynności, o których dokładnie opowiadała Pani przewodniczka. Najpierw należało oczyścić zboże. Ziarna, z których produkowano mąkę, były transportowane za pomocą specjalnych podnośników czerpakowych na urządzenia czyszczące. Następnie trafiały do innych maszyn, które oddzielały dobre ziarna, od tych, które się nie nadawały do dalszego przetwarzania. Później były przekazywane dalej, do tak zwanego gniotownika, skąd po przejściu przez odsiewacz, kierowane do mielenia na mlewnikach. Gotowa mąka trafiała do magazynu, w którym była składowana. W młynie znajduje się nadal stara waga do ważenia zboża, która odważa automatycznie po 5 kilogramów pszenicy lub żyta. Podczas zwiedzania uczniowie zadawali pytania. Jednym z nich było: "Ile osób pracowało w tym młynie?". Odpowiedź bardzo zaskoczyła dzieci, ponieważ okazało się, że w ostatnich latach w całym młynie pracowała tylko jedna osoba, która obsługiwała wszystkie maszyny i pilnowała, by wszystko pracowało jak w zegarku. Pracujące maszyny były bardzo głośne, więc młynarze byli narażeni na utratę słuchu. Uczniowie przekonali się, że praca w młynie jest bardzo trudna, skomplikowana oraz dosyć niebezpieczna, ponieważ przy wykonywaniu różnorakich prac w tym młynie zginęło najprawdopodobniej dwóch młynarzy.

Wycieczka bardzo podobała się uczniom z naszej szkoły, którzy byli zachwyceni możliwością popisania się swoimi umiejętnościami z języka angielskiego i tym, że mogli się czegoś dowiedzieć. W ostatni weekend sierpnia wolontariusze pracujący w młynie, zorganizują przy okazji dożynek dni otwarte, podczas których można będzie można wziąć udział w warsztatach i być może zobaczyć cały proces wytwarzania mąki. Będą również przeróżne atrakcje dla najmłodszych.

Artykuł napisali uczniowie klasy VIB (grupa zaawansowana) Szkoły Podstawowej nr 4w Kostrzynie nad Odrą

 

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
03-seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
04-zagranica
WRÓCIŁEŚ Z ZAGRANICY?
 
05-kwarantanna
KWARANTANNA
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo