koronawirus-baner

Fenomen drzewa na drodze

dzrewo1Dzisiaj w witnickiej prasie odnajdujemy arcyciekawy artykuł... "Fenomen drzewa na drodze": Do końca roku 2014 w Gminie Witnica inwestycje prowadziła pani kierownik Wydziału Rozwoju Gospodarczego Bogumiła Popkowska, wybitny specjalista w swojej dziedzinie, pracująca obecnie na kierowniczym stanowisku w Gorzowie Wlkp. Po zmianie na stołku burmistrza nastąpiły zmiany i na tym stanowisku - najpierw inwestycjami miejskimi kierował Paweł Łopatka a następnie, od 1 grudnia 2016 roku Łukasz Dombek.

Łukasz Dombek w swoim rodzinnym mieście jest synonimem niespełnionego społecznika. Jego Fundacja Nowoczesne Lubuskie w zasadzie od roku 2013 nie osiągnęła większych sukcesów. Również działalność gospodarcza (Medius Łukasz Dombek) została zawieszona, ale to tylko drobne „porażki”. Ba! Ł. Dombek dwukrotnie startował w wyborach na Radnego Miasta Kostrzyn nad Odrą i dwukrotnie przegrywał. Cóż, być może Kostrzynianie nie chcieli „wykopywać nudy” jak głosiło jedno z jego haseł, kojarzące się raczej z działalnością na pograniczu prawa niż poważnym reprezentowaniem Mieszkańców. Wykopali więc kandydata z rady. Można powiedzieć: w Kostrzynie nad Odrą nie osiągnął sukcesu a zatem… wystartował w konkursie na Kierownika Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta i Gminy Witnica. A co! I jak się dowiadujemy „wykazał się satysfakcjonującą wiedzą i przygotowaniem do zatrudnienia (…) Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat z precyzją odpowiadał na zadawane przez komisję pytania (…) Komisja Rekrutacyjna stwierdziła, że Pan Łukasz Dombek posiada odpowiednie predyspozycje, dużą odporność na stres oraz wiedzę i umiejętność gwarantujące prawidłowe wykonywanie powierzonych obowiązków na w/w stanowisku”. Tyle urzędniczego bełkotu.

dzrewo2

Rzeczywistość okazała się bowiem zupełnie inna, co pokazały najbliższe miesiące. Podczas, gdy Bogumiła Popłowska świetnie radziła sobie z przygotowaniem dokumentacji, za rządów nowego kierownika miasto musiało wydać na ten cel dodatkowe pieniądze. Redakcja „Przekroju Lokalnego” zwróciła się z wnioskiem o udzielenie informacji publicznej do burmistrza MiG Witnica, pytając, czy Gmina Witnica przy rozpisywaniu przetargów na realizację zamówień publicznych od dnia 1.12.2016 r. korzystała z usług firm zewnętrznych. W odpowiedzi uzyskaliśmy listę 12 przetargów z wyszczególnionymi kwotami netto za usługę przygotowania dokumentacji i obsługi postępowania przetargowego. Łączna kwota jest niebagatelna, bo 35.050 zł netto!

dzrewo3

To jeszcze nic, bo gdyby chociaż nowy kierownik znał się na wykonywanej robocie. Zamiast tego rozpoczął kampanię wyborczą w Kostrzynie nad Odrą, gdzie kreował się na budowniczego basenu, żłobka czy człowieka, który sprawi, że będzie bezpieczniej. Tymczasem… z przerażeniem odwiedzamy jedną z inwestycji w Witnicy, a dokładnie ulicę Kościuszki. Przypomnijmy, że miasto buduje drogę ze swoich środków, pomimo tego, że jak stwierdził Ł. Dombek na swoim własnym profilu FB „Wiem jak to zrealizować i gdzie pozyskać zewnętrzne dofinansowanie do tych projektów”. Cóż, chciałoby się zapytać: CZYŻBY? Przypomnijmy, że w rodzinnym mieście Ł. Dombka tylko w roku 2017 Miasto wspólnie z Powiatem Gorzowskim remontowało ul. Narutowicza a z tzw. „Schetynówki” remontowało ul. Kościuszki. Zatem można uzyskać dofinansowanie na remonty dróg… a może po prostu trzeba wiedzieć, skąd pieniądze pozyskać? Ale nie czepiajmy się młodego kierownika, który zarabia tylko kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie.

dzrewo4

No, ale w zasadzie nie o tym chciałem pisać. Rok czasu to dosyć czasu, żeby zdobyć doświadczenie na tym stanowisku, nawet, gdy dokumentację przygotowuje ktoś inny. Trudno mi jednak zrozumieć, jak na Boga można zostawić drzewo na pasie drogowym? A może to jakiś znajomy dąbek lub inny jaworek? Trudno mi znaleźć logikę na pozostawienie drzewa na drodze, którą robi się praktycznie od nowa. Ba! Obok znajdują się kolejne drzewa, których korzenie z pewnością nie będą z czasem uszkadzać nowych chodników i dróg. A może po prostu kierownik inwestycji tak bardzo kocha przyrodę, że nie chce wycinać żadnych drzew? Faktem jest, że jakoś obawiam się, czy będzie to najbezpieczniejsze miejsce na kosztującej 2 mln zł drodze. A może to nowatorskie rozwiązanie ograniczania prędkości?

źródło: "Przekrój Lokalny MIASTO I GMINA WITNICA" Nr 3(6)/2018 str.10

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo