koronawirus-baner

OKIEM RADNEGO: Zamiast lądowiska wspomóżmy kostrzyński OIOM

szpitalZgodnie z definicją podaną w ustawie Prawo Lotnicze lądowiskiem jest obszar na lądzie, wodzie lub innej powierzchni, który może być w całości lub w części wykorzystany do startów i lądowań naziemnego lub nawodnego ruchu statków powietrznych. Takie miejsca od kilku już lat mamy w naszym mieście. Oficjalnie we wrześniu 2015 roku burmistrz Kostrzyna nad Odrą dr. Andrzej Kunt podpisał dokument – zgodę na lotnicze wykorzystanie terenu miejskiego z przeznaczeniem dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W ten sposób w Kostrzynie nad Odrą powstało miejsce lądowania śmigłowców LPR, które wpisane jest w ogólnopolski system Lotniczego Pogotowia Ratunkowego jako „miejsce gminne” FGW 01 – Kostrzyn nad Odrą / stadion. Obecnie znowelizowana ustawa Prawo Lotnicze określa takie miejsce jako przystosowane do startów i lądowań śmigłowców ratowniczych. To jest informacja z administracji miasta i osobiście się z nią zgadzam.

Ostatnio jednak temat lądowiska podniosłem w czasie spotkania Komisji doraźnej ds. zapewnienia realizacji zadań ochrony zdrowia na terenie Powiatu Gorzowskiego, która odbyła się w kostrzyńskim szpitalu. W spotkaniu uczestniczyła pani prezes Joanna Pachnicz oraz radni Zygmunt Mendelski i Janusz Szymczyk. Chcieliśmy uzyskać informację, jak to w zasadzie jest z tym lądowiskiem, czy jest ono aż tak niezbędne dla naszego szpitala. Pytanie to narodziło się w związku z licznymi sugestiami dotyczącymi potencjalnego zagrożenia dla zdrowia i życia naszych mieszkańców. Otóż sprawa wygląda w następujący sposób: żeby przewieźć pacjenta w ciężkim stanie ze szpitala do szpitala potrzebne jest właściwie przygotowane lądowisko, które spełnia wymogi określone prawem i stanowi część Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Takiego oddziału u nas nie ma (mam nadzieję, że jeszcze nie ma). Koszt wybudowania takiego lądowiska to wydatek rzędu kilku milionów złotych. Liczba pacjentów, którzy wymagali takiego transportu w roku 2017 – 1. W bieżącym roku też – 1 (i niech tak zostanie). Prawdą jest, że żeby tego pacjenta przewieźć z Kostrzyna do Szczecina, trzeba go było zawieźć do Gorzowa. W przypadku wypadku komunikacyjnego, czy innego zdarzenia losowego, w którym doszło do tragedii, śmigłowce LPR mogą lądować w każdym miejscu, najlepiej jak najbliżej zdarzenia. W takim momencie zgodzić się należy, że potrzeba takiego lądowiska nawet dla jednej osoby jest, ale czy szansa na jego powstanie istnieje? Czy jest to sprawa priorytetowa? Otóż moim zdaniem niestety nie.

W kostrzyńskim szpitalu remontowany jest właśnie Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Władze szpitala wygospodarowały ok. miliona złotych na tę inwestycję, ale już dzisiaj wiemy, że suma jest za mała. Pani ordynator tego oddziału prowadzi zakrojoną na szeroką skalę akcję mająca na celu zebranie środków lub przedmiotów na wyposażenie tego oddziału. Każdy wie, że na tym oddziale ratuje się życie. To tam w pierwszych minutach po wypadku decyduje się, czy pacjent ma szanse na to, by żyć. Niestety nie mam konta na Facebooku, więc tą drogą apeluję do wszystkich osób, którym na sercu leży bezpieczeństwo w tym mieście, żeby poparli akcję kostrzyńskich lekarzy z OIOM’u i wsparli tę inicjatywę. Jak pokazuję coroczne finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Kostrzyn jest miastem ludzi o otwartych sercach i pomaganie innym w cale nie przychodzi naszym mieszkańcom trudno. Ja bym na chwilę zamknął oczy na fakt, że szpital jest prywatny i w związku z tym, jako Powiat mamy z nim wiele spraw trudnych i trudniejszych do przepracowania i na najbliższej sesji zgłoszę wniosek o zakup sprzętu i przekazanie go dla OIOM’u. Jaki ta wypowiedź ma związek z lądowiskiem? Mianowicie taki, że gdyby szpital miał te kilka milionów złotych wolnej gotówki na inwestycje, to zainwestowałby je nie w lądowisko, a właśnie w dokończenie remontu OIOM’u i remont bloku operacyjnego na chirurgii. Takie zapewnienie dostaliśmy od pani prezes.

Zacząłem teoretycznie i teoretycznie zakończę. Otóż idąc za życiem i Wikipedią Oddział intensywnej terapii, oddział intensywnej opieki medycznej, OIT, OIOM – część szpitala, w której leczy się pacjentów znajdujących się w krytycznym stanie. Jego personel stanowią lekarze specjaliści oraz wysoko wykwalifikowane pielęgniarki. Różni się on tym od innych oddziałów szpitalnych, że trafiają do niego pacjenci w stanie wymagającym ciągłej obserwacji funkcji życiowych. Prowadzone jest skomplikowane leczenie. Prowadzi się monitoring parametrów czynności życiowych. Niezbędną składową leczenia osób nieprzytomnych są czynności wykonywane przez personel pielęgniarski, na przykład toaleta ciała, karmienie, zapobieganie odleżynom, odsysanie wydzieliny u zaintubowanych pacjentów, podawanie leków oraz nieustanny nadzór stanu chorego.

Dzisiaj kostrzyński OIOM potrzebuje wsparcia.

Andrzej Kail
Radny Rady Powiatu Gorzowskiego

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo