koronawirus-baner

Kwiecień w pasiekach

p1Druga dekada kwietnia dla pszczelarstwa była nie zbyt ciekawa spowodowana raptownym ochłodzeniem. Jednak wcześniejsza pogoda pozwalała rodzinom pszczelim rozwijać się. Jednak nie wpłynie to na dobrą kondycję rodzin. Mam nadzieję, że pszczelarze zadbali o zapasy w ulu i nie będzie niespodzianek. Przed ochłodzeniem pszczoły intensywnie przynosiły pyłek do ula oraz pojawił się pierwszy nektar. Obficie rozpoczęły kwitnięcie wierzby, klony i drobna roślinność zwiastująca początek nadchodzącej wiosny. Dziś pogoda sprzyjała i ja skorzystałem z warunków pogodowych i zajrzałem do uli. Niespodzianek nie było, matki czerwiły, było widać na ramkach czerw w różnym wieku. Są również zapasy pokarmu białkowego jaki i węglowodanowego. Jednak mnie niepokoi co innego, w okolicach Kostrzyna nad Odrą i sąsiednich gminach na polach nie widać plantacji rzepaku - wcześniej było jego sporo. Zatem pozostaną takie pożytki jak sady, mniszek, łąki i tak aż do akacji. Tak jak w ubiegłym roku tak i w tym obserwujemy przyspieszony rozwój w przyrodzie. Klimat od jakiegoś czasu się zmienia, oznaki wiosny pojawiają się coraz wcześniej.

Wraz z wiosną pojawiają się problemy z wypalaniem suchych traw. I w tym roku były przypadki spalenie pasiek pszczelich podczas wypalania łąk w niektórych rejonach polski. U nas nie spotkałem się z takim zjawiskiem. Jednak pojawiają się inne problemy związane z opryskami na ogródkach działkowych. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy ile czynią szkody opryski wykonane nieodpowiednią dawką środka i jakie są tego skutki uboczne. Zabieg wykonany w południe przy wysokiej temperaturze w dużym słońcu i ze zwiększoną dawką a nie zgodnie z ulotką - tak na wszelki wypadek by dobrze zadziałał preparat. Wszyscy mówią, że mają zdrowe warzywa i owoce bo z własnego ogródka. Ale nikt się nie zastanawia ile na uprawę swojej trzy arowej działki w postaci nawożenia, zapraw do nasion i zabiegów oprysku wylał chemii. Cała ta chemia została wchłonięta przez warzywa i owoce, które podajemy naszym dzieciom i wnukom jako najzdrowsze i najlepsze produkty.

Działkowcy pytają się dlaczego wokół nas i na ogródkach nie widać owadów i pszczół. Odpowiedź jest prosta - środowisko jest zatrute przez chemię, która powszechnie jest stosowana na działkach i ogródkach przydomowych. Również dla tego, że zamiast zieleni nasze tereny wokół naszego domu, posesji, czy bloku, dzisiaj porastają trawniki, które są co sobotę koszone, a to co nie jest obsiane trawą jest wyłożone kostką brukową. Podobnie ma się sytuacja na działce, każda wolna przestrzeń gdzie wcześniej rosły warzywa dziś jest trawnikiem i również koszonym co sobotę. Jednym słowem – stołówka, która kiedyś była piękna kolorowa i obfita w różnorodne kwiaty obfite w nektar i pyłek zastąpiono trawnikiem i polbrukiem, a to co pozostało jest skażone chemią. Uprawa monokulturowa nie jest dobrym siedliskiem dla owadów i pszczół. Środowisko zatrute chemicznie i pozbawione różnorodnych roślin stanowiących pokarm nie jest sprzyjające ani dla owadów ani dla człowieka jednym słowem pustynia.

Aktualnie kończymy prace w SKANSENIE PSZCZELARSKIM przygotowujące do następnego sezonu. Dziękujemy wszystkim za przekazane pamiątki dotyczące pszczelarstwa i ich rodzin. Materiały te pomogą nam opracować historie pszczelarstwa w naszym regionie a w szczególności w mieście Kostrzynie nad Odrą i okolicach. Wszystkie otrzymane pamiątki zostaną wykorzystane z w organizacji ekspozycji na sezon letni i zostaną udostępnione dla zwiedzających SKANSENU PSZCZELARSKI. Zapraszamy do odwiedzania naszego miejsca w którym historia związana z bartnictwem pszczelarstwem jest ciągle żywa za sprawą tu wystawionych do zwiedzania eksponatów i związanych z nimi historii.

p2

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo